FLORIDA DECIDES — CANDIDATE PROFILES

When elections are scheduled, you'll find a list of races and candidates, as well as links to candidate pages (when available), on this page.

Use the links below to jump to a race and view the candidates or ballot questions.

Candidates for governor, state legislators and judges are under State Candidates.

Candidates for Congress can be found under Federal Candidates.

 

2018 SEMINOLE COUNTY MUNICIPAL ELECTIONS

August 28 (general):

  • Casselberry Commissioner, Seat 1
  • Casselberry Commissioner, Seat 2
  • Casselberry Commissioner, Seat 3
  • Sanford Mayor
  • Sanford Commissioner, District 1
  • Sanford Commissioner, District 2

November 6 (general):

  • Altamonte Springs Commission, District 2
  • Altamonte Springs Commission, District 4
  • Lake Mary Mayor
  • Lake Mary Commissioner, District 1
  • Lake Mary Commissioner, District 3

 

  • Longwood Commissioner, District 3
  • Longwood Commissioner, District 5
  • Oviedo City Council, Group 2
  • Oviedo City Council, Group 3
  • Oviedo City Council, Group 4
  • Winter Springs Mayor
  • Winter Springs Commissioner, Seat 3
CASSELBERRY COMMISSIONER - SEAT 1

Anthony Aramendia (incumbent)

Website  |  Twitter  |  Facebook

Neil Landgrebe

Website  |  Twitter  |  Facebook

CASSELBERRY COMMISSIONER - SEAT 2

Andrew Meadows (incumbent)

Website  |  Twitter  |  Facebook

CASSELBERRY COMMISSIONER - SEAT 3

Mark Busch

Website  |  Twitter  |  Facebook

CITY OF SANFORD MAYOR

Pasha Baker

Website  |  Twitter  |  Facebook

Nancy Groves

Website  |  Twitter  |  Facebook

Victoria Robinson

Website  |  Twitter  |  Facebook

Brandy Williams

Website  |  Twitter  |  Facebook

SANFORD COMMISSIONER - DISTRICT 1

Art Woodruff (incumbent)

Website  |  Twitter  |  Facebook

SANFORD COMMISSIONER - DISTRICT 2

Brenda Scipio-Hartsfield

Website  |  Twitter
 Facebook

Shane Lillibridge

Website  |  Twitter
Facebook

Kerry Wiggins

Website  |  Twitter  |  Facebook

ALTAMONTE SPRINGS COMMISSION - DISTRICT 2

Lucius Cushman, Jr. (incumbent)

Website  |  Twitter  |  Facebook

ALTAMONTE SPRINGS COMMISSION - DISTRICT 4

Jon G. Batman (incumbent)

Website  |  Twitter  |  Facebook

LONGWOOD COMMISSION - DISTRICT 3

Benjamin Paris (incumbent)

Website  |  Twitter  |  Facebook

OVIEDO COUNCIL - GROUP 2

Keith Britton (incumbent)

Website  |  Twitter  |  Facebook

OVIEDO COUNCIL - GROUP 3

Robert Pollack (incumbent)

Website  |  Twitter  |  Facebook

OVIEDO COUNCIL - GROUP 4

Jeffrey Chudnow

Website  |  Twitter  |  Facebook

WINTER SPRINGS COMMISSIONER - SEAT 3

John Bush

Website  |  Twitter  |  Facebook

Click on a link to jump to that specific county or region:

Federal | Florida | Brevard | Flagler
Lake | Marion | Orange | Osceola 
Seminole | Sumter | Volusia

ELECTION CALENDAR:
April 10 -
Apopka Council runoff elections
May 1 - State House District 39 (special election - general)
August 28 - Primaries/General
November 6 - General
DEADLINE TO REGISTER
TO VOTE:
The deadline to register to vote in an election is 29 days before an election.

Each week, Spectrum News 13 brings you the latest news in local and state politics.

Watch Political Connections, Sundays at 11 a.m. & 8 p.m. on Spectrum News 13.